Cambridge Gezisi – Doğal Güzellikler ve Tarih Bir Arada

0
7089
cambridge gezisi

Londra’ya çok yakın ve üniversiteleri ile ünlü bir şehre birkaç günlüğüne gelip, hem yüzyıllardır eğitim veren ve pek çok ünlü ismin mezun olduğu okulları görmek  hem de nehir boyunca doğa da yürüyüş yapmak isteyenlere Cambridge gezisi yapmalarını önerebilirim.

Londra’dan Cambridge’e tren biletinizi thetrainline.com İnternet adresinden alıp 1 saat gibi kısa bir sürede bu şehre gelebiliyorsunuz. Trenler Liverpool street ya da Kings Cross istasyonlarından kalkıyor. Eğer otobüs yolculuğunu tercih etmek isterseniz biletinizi
nationalexpress.com üzerinden alabilirsiniz.

Trenden indikten sonra istasyon önünden kalkan otobüslerle kısa bir süre içerisinde Cambridge şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

Cambridge Gezisi İçinde Gezilecek Yerler

Eğer herhangi bir turla şehre gelmediyseniz Visitor Information Centre‘dan şehir haritası alıp, gitmek istediğiniz yerler hakkında öğrenmek istediklerinizi buraya danışabilirsiniz. Aşağıda Cambridge’de  görülebilecek en iyi yerleri sıralamaya çalıştım. Eğer vaktiniz varsa birkaç gün bu şehirde kalıp çok daha fazla yeri ziyaret edebilirsiniz.

King’s College

kings college girişi
Kings College Girişi

King’s College, Cambridge Üniversitesine bağlı kolejlerden biri. Resmi olarak “The King’s College of Our Lady and Saint Nicholas in Cambridge” olarak isimlendirilen okul, Cam Nehri’nin yanında yer alıyor ve şehrin merkezindeki King’s Parade’ye bakıyor.

kings college nehirden
Kings College ve Şapel

Kolej 1441 yılında Kral VI.Henry tarafından kurulmuş. Kralın heykellerini ön taraftaki avluda bulunan çeşmenin üzerinde görebilirsiniz. Koleje bağlı olan şapelin yapımına 1446 yılında başlanmış ve ancak VIII.Henry zamanında bitirilebilmiş.

King’s College Şapeli, Gotik İngiliz mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilmekte. Şapelin erkek öğrencilerden kurulu olan korosu, dünyadaki en başarılı ve en ünlü olanlardan biri olarak görülmekte ve bu koronun her yıl noel arifesindeki yayını milyonlarca kişi tarafından dinlenmektedir.

Kolej ve şapeli gezmek ücretli. £9 karşılığında bilet alıp okulun bazı bölümlerini ve şapeli gezebiliyorsunuz.


Trinity College

trinity college avlu

Cambridge Üniversitesine bağlı olan diğer bir kolej olan Trinity College, etkileyici tarihi binası ile Cambridge gezisi içinde görülmeye değer yerlerden biri.

Kral VIII.Henry tarafından 1546 yılında kurulmuş olan bu kolejde, Cambridge Üniversitesinin öğrencilerinin toplamdaki 91 Nobel Ödülünün 32 sini kazanmış olan öğrenciler eğitim görmüş. Mezunları arasında 6 İngiliz başbakanının dışında Isaac Newton, Bertrand Russell, Lord Byron gibi ünlülerde yer almakta.


Pembroke College

pembroke college

Cambridge Üniversitesine bağlı üçüncü en eski kolej olan Pembroke kolejinin geniş bir alana kurulmuş bulunan eski tarihi binalarında 700 den fazla öğrenci eğitim görebiliyor. Kolejin mezunları arasında İngiltere’nin 24 yaşında en genç başbakanı olan William Pitt’de bulunmakta.

pembroke college pitt heykeli
Pitt Heykeli

Pembroke kontesi olan Marie de St Pol tarafından 1347 yılının Noel arifesinde kurulmuş olan kolejin içinde ayrıca kendine ait bir şapeli de var.
Viktorya dönemi neo-gotik bir saat kulesine sahip olan kolej kütüphanesinin raflarında 40 bin civarında kitap bulunmakta ve günde 16 saat öğrenciler burada çalışabilmekte.


Great St Mary’s Church

st marys church

Cambridge’in merkezinde, King’s College’in hemen karşısında olan Great St Mary’s kilisesi şehre gelenlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri.

Kilisenin şu anki hali 1478-1519 tarihleri arasında inşa edilmiş ve masraflar 3.Richard ve 7.Henry tarafından finanse edilmiş. Yanındaki kule ise 1608 yılında bitirilebilmiş.

Kilisenin yanında bulunan kuleye 123 basamak çıkarak ulaşıp, dünyaca ünlü çanlarını ve  Cambridge manzaralarını tepeden görebilirsiniz. Kuleye giriş biletlerini £4’a alabiliyorsunuz.


Punting – Tekne Turları

Oxford gezisi yazımı okuyanlar hatırlarlar, orada Thames nehrindeki punting turlarından bahsetmiştim. Cambridge’de de benzer tekne turları ile Cam nehrinin üzerinde kısa bir gezintiye çıkıp, çeşitli şehir ve doğa manzaralarını oturduğunuz yerden görebilirsiniz.

cambridge punting tekneleri

Eğer biletinizi internet üzerinden alırsanız indirim sağlıyorlar. letsgopunting.co.uk internet adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca gezerken birçok punting bileti satan görevliye rastlamak mümkün. Pazarlık ederek bu kişilerden bilet alabilirsiniz, çoğu orada okuyan öğrenciler.


Grantchester Village

Ünlü İngiliz şair Rupert Brooke’un yaşadığı ve aynı zamanda şiirlerine ilham kaynağı olan Grantchester Village’i Cambridge gezisi içine dahil etmenizi öneririm.

grantchester koy evi

Cambridge’den nehri takip edip yürüyerek 1 saatte varabileceğiniz bu şirin köye aynı zamanda şehir merkezinden kalkan 18 numaralı otobüsle de ulaşabilirsiniz.

grantchester doga manzarasi

Burada doğa yürüyüşü yapabilir, köy evlerini görebilir, publarından birinde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ayrıca gezinizin sonunda mutlaka Orchard Tea Garden‘a uğrayıp, ağaçların altında çayla beraber ev yapımı çörekler yemenizi tavsiye ederim.

Rupert Brooke
Rubert Brooke

Grantchester’da yaşamış olan ünlü İngiliz Şair Rubert Brooke’un hayatı çok ilginç. 3 Ağustos 1887 doğumlu olan şair, 1. Dünya savaşında yazdığı şiirlerle (Özellikle The Soldier – Asker) ve çok yakışıklı olması ile ün salmış.

Fırtınalı ilişkiler yaşamış ve bir ayrılıkla bunalıma girmiş. Savaş sırasında Osmanlılara düşmanlık içeren şiirler de yazan Brooke, Çanakkale cephesinde savaşmaya fırsat bulamadan bir sivrisineğin ısırması sonucu Sepsis hastalığından ölmüş.

Rupert Brooke’un şiirinden :

But Grantchester! Ah, Grantchester!
There’s peace and holy quiet there
Great clouds along pacific skies,
And men and women with straight eyes


Fitzwilliam Müzesi

Etkileyici bir girişe sahip olan Fitzwilliam Müzesi, her yıl 500 binden fazla ziyaretçiyi Cambridge’de, Trumpington Street caddesi üzerindeki binasında ağırlamaktadır.

fitzwilliam müzesi

1816 yılında 7. Viscount FitzWilliam’ın kütüphane ve sanat koleksiyonu ile kurulmuş olup, daha sonra bağış ve hibelerle büyümüştür. Bugün müzede 5 bölüm bulunmaktadır: Antik çağ eserleri, Uygulamalı Sanatlar, Sikkeler ve Madalyonlar, Yazma ve Basma Kitaplar ve Tablolar, Çizgi resimler ve Gravür baskılar olarak ayrılmıştır.

Müzeye giriş ücretsiz olup, Pazar günü 12.00 – 17.00, Pazartesi hariç diğer günler 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul etmektedir. Pazartesi günü müze kapalıdır.

 

Bir Cevap Yazın