Rochester Gezisi – İngiltere’de Bir Masal Şehri

0
7230
rochester gezisi

Rochester, Londra’ya yaklaşık 50 km mesafede, Kent kontluğuna bağlı olan, ünlü yazar Charles Dickens’ın romanlarına ilham vermiş şirin bir İngiliz şehri. Rochester gezisi yapmak isteyenlere, 1988 yılından beri senede iki kere, Ocak ve Haziran aylarında yapılan Dickens Festival zamanında buraya gelmelerini tavsiye ederim.

Ancak eğer festival zamanı gelemiyorsanız Rochester ve Kent bölgeleri yılın her zamanı sizi kendine çeken büyüleyici özelliklere sahip.

rochester manzara

Ulaşım

Londra’dan Rochester’a trenle ulaşmak çok kolay. £20 civarında olan gidiş-dönüş tren biletini thetrainline.com İnternet adresinden alabilirsiniz. 1 saat gibi kısa bir zamanda Londra Victoria istasyonundan Rochester’a ulaşabiliyorsunuz.

Dickens Festival


dickens festival geçit töreni

Charles Dickens by Rischgitz c1860s
Charles Dickens
Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens, hayatının çeşitli zamanlarında Rochester’da bulunmuş, buradaki hayatından ve insanlardan etkilenerek bazı romanlarında bu şehre yer vermiş.

Londra’da da yaşamış olan yazar, hayatının son dönemini Rochaster’a yakın olan Higham’daki Gads Hill Place isimli köy evinde geçirmiş ve 9 Haziran 1870 yılında hayata gözlerini bu evde kapamış.

Charles Dickens’ın anısına Rochester’da her sene yapılan festivaller çok renkli geçmekte. 3 gün süren etkinlik bir karnaval havasında gerçekleşmekte.

dickens festival panayır alanı
Dickens Festival Panayır Alanı
miss havisham
Miss Havisham

Dickens romanlarındaki karakterlere kostüm ve makyajlarla hayat veren bölge halkı High Street üzerinde geçit töreni düzenlemekteler ve ayrıca festival süresince her yerde onları görmek ve birlikte fotoğraf çektirmek mümkün.

Yanda resimde gördüğünüz Charles Dickens’ın Büyük Umutlar kitabındaki Miss Havisham karakterine benzer olarak Pip, Fagin, Oliver Twist ve diğer pek çok Dickens hikayelerinden alınmış ünlü karakterleri festival alanlarında görebilirsiniz.

 

rochester festival hayvanlar
Panayır Alanından Diğer Bir Fotoğraf

Viktorya zamanı temalı sokak eğlenceleri görebileceğiniz festivalde ayrıca çeşitli müziklerle dans edebileceğiniz ve akşam yemeği olan bir de balo yapılmakta. Yalnız kostüm giyilmesi zorunlu ve ücreti £30 civarında.

rochester festival gösteri

2019 yılı yaz dönemi Dickens festivali 1-2 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Bir gruba dahil olup gitmek isteyenler aşağıdaki linkteki meetup grubunun etkinliğine göz atabilirler.

https://www.meetup.com/London-International/events/261381229/

Rochester Gezisi İçin Gezilecek Yerler


Rochester tren istasyonunda indikten sonra aşağıda birazdan bahsedeceğim, görmenizi tavsiye ettiğim yerlere yürüyerek kısa bir sürede çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

High Street

rochester high street

Rochester’da ilk uğrayacağımız yer High Street. Bu çok uzun cadde üzerinde yürüyerek kale, katedral, müze gibi diğer önemli noktalara ulaşmak mümkün. Çok renkli, restore edilmiş eski evleri ile dikkatinizi mutlaka çekecek olan bu cadde üzerinde dükkanları gezerek ve kafelerinde oturup bir şeyler içerek vakit geçirmenizi öneririm.


Rochester Katedrali

rochester katedral
Panayır Alanından Katedralin Görünüşü

High Street üzerinde bir müddet dolaştıktan sonra, yine bu cadde üzerinde rahatlıkla farkedebileceğiniz ihtişamlı binası ile katedralin olduğu yola girebilirsiniz.

Rochester Katedrali İngiltere’nin en eski ikinci katedrali. Piskopos Justus tarafından milattan sonra 604 yılında putperest güney İngiliz halkını Hristiyanlaştırmak için kurulmuş.

Şu an gördüğünüz haldeki yapı inşa edilmeye 1080 yılında, Kral William’ın mimarı piskopos Gondolf tarafından başlanmış.  İngiltere’nin en güzel Roma mimarisi tarzındaki dış cephelerinden birinin yanı sıra, Norman mimarisi ile yapılmış kilise orta bölümü ve bodrumu bu mekanı ziyaret etmek için ilham verici bir yer haline getiriyor.

rochester katedral salon

Katedral, yakınlarda öldürülen İskoç bir fırıncı Perth’li William’ın ölümünün ardından 13. yüzyılda önemli bir hac yeri haline gelmiş. Aziz William’ın vücudu Katedrale getirilmiş ancak mucizevi bir şekilde cesetten hiçbir iz kalmadığı bildirilmiş.

rochester katedral heykel

Buraya giden günümüzün modern hacıları, binlerce kişinin ziyaretiyle yıpranmış olan hac basamaklarına tırmanıyor ve küçük tapınağın önündeki Perth William dua etme bölümünde mumlarını yakıyorlar.


Guildhall Müzesi

guildhall müzesi giriş

Guildhall müzesi, Kent bölge sınırlarında 17.yüzyıldan kalma en iyi sivil yerleşim binalarından birinin içinde.  Salı – Pazar arasındaki günler, saat 10:00 – 17:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

guildhall müzesi oda

Bu müzede görebilecekleriniz :

  • Medway Nehri temalı galeri
  • Dickens’ın Büyük Umutlar romanında geçtiği söylenen süslü 17. yüzyıl Guildhall Odası
  • Medway hapishanesi sergisi
  • 1695 yılında Amiral Sir Cloudsley Shovell tarafından  verilmiş olan muhteşem alçı tavanlar merdiven ve ana salonda bulunmakta
  • Eski gümüşler
  • Viktorya dönemi çizim odası ve mutfağı
  • Gemi maketleri
  • Çok sayıda bölge hakkında resim
  • Rochester Riverside Eye isimli, Rochester hakkında görseller sunan interaktif kamera

guildhall müzesi resimler

1 saatten az bir sürede gezilebilecek küçük bir müze olmasına rağmen Rochester tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz ve pek çok sergilenen objeyi görebileceğiniz, Rochester gezisi içinde ziyaret etmenizi tavsiye ettiğim diğer bir yer burası.


Rochester Kalesi

rochester kalesi

Rochester Kalesi, İngiltere’de Norman mimarisinin en iyi korunmuş ve en iyi örneklerinden biri olarak günümüze ulaşmış. Yanında bulunan katedralle birlikte uzaktan bakıldığında gerçekten büyüleyici bir manzarayla karşılaşmaktasınız.

Ortaçağ döneminde İngiltere’nin güneydoğu kıyısını işgalden korumaya yardım etmiş olan bu kale, Medway nehrinin doğu kıyısında yer almakta. 12. yüzyıldan kalma taş kuleleri onun en belirgin özelliği olarak görülmekte.

rochester kalesi iç görünüm
Rochester Kalesinin İçten Görünümü

Haftanın 7 günü açık olan Rochester kalesini, £7 civarında bir giriş ücreti ile ziyaret edip, 200 basamak tırmanarak şehri tepeden görme fırsatını da yakalayabilirsiniz.


Rochester Hakkında Linkler :

www.rochesterdickensfestival.org.uk

www.rochestercathedral.org

Bir Cevap Yazın