Greenwich’de Gezilecek Yerler

0
10385
greenwich'de gezilecek yerler

Greenwich’de gezilecek yerler hafta sonu bir gününüzü alabilecek kadar fazla. Bu yüzden ne yapın edin Londra’ya gelmişken müzesi, pazarı, yemyeşil parkı, dünyaca ünlü gözlemevi ve daha birçok görülecek yeri ile bu şirin Londra bölgesine zaman ayırın.

Ulaşım ve Konaklama

Greenwich’e şehir merkezinden ulaşım için metroyu kullanmanızı öneririm. Jubilee metro hattına binip Canary Wharf’da inin, daha sonra yer üstünde giden, sürücüsüz diğer bir raylı ulaşım sistemi olan DLR’a aktarma yapıp bu şekilde Greenwich’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Charing Cross istasyonundan trene binerseniz 17 dakikada Greenwich’e varmanız mümkün. İstasyondan indikten sonra 10 dakika yürüyerek merkeze ulaşabilirsiniz.

Eğer Londra’ya kısa bir süreliğine geliyorsanız Greenwich’deki otellere bir göz atın mutlaka. Özellikle “De Vere Devonport House” oteli için zaman zaman hesaplı oda fiyatlarını booking.com sitesinde yakalayabilirsiniz.

Greenwich’de Gezilecek Yerler


Birazdan gezmeniz için önereceğim yerler aşağıdaki Google haritasından görebileceğiniz gibi birbirine çok yakın, DLR istasyonundan çıktıktan sonra yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

greenwich'de gezilecek yerler


Cutty Sark

cutty sark gece resmi

DLR’dan indikten sonra ilk uğrayacağımız yer Cutty Sark olacak. 1869 yılında inşa edilmiş zamanının en hızlısı olarak kabul edilen bu yelkenli gemi, birkaç yıl çay ticareti için kullanıldıktan sonra Avustralya’dan yün taşımacılığı yapmaya başlamış.

Buharlı gemilerin uzun yolculuklarda kullanılmaya başlamasıyla 1922’de emekli kaptan Wilfred Dowman tarafından satın alınıncaya kadar kargo gemisi olarak çalıştırılmaya devam etmiş.

Wilfred Dowman, onu bir eğitim gemisi olarak kullanmış. Ölümünden sonra Cutty Sark, 1938’de Thames Denizcilik Eğitim Koleji Greenhithe’ye transfer edilmiş ve orada HMS Worcester’ın yanında yardımcı bir askeri eğitim görevi yapan gemi olmuş.

1954 yılına gelindiğinde bir askeri gemi olarak kullanılmaktan vazgeçilmiş ve Londra’nın Greenwich semtindeki limana transfer edilerek burada halka sergilenmeye başlanmış.

Başından talihsiz bir şekilde 2 yangın geçiren bu gemi, milyonlarca pound karşılığında restore edilerek bugün resimlerde gördüğünüz hale getirilmiş.

cutty sark

Günümüzde müze olarak halka açık olan gemiyi, 12 pound civarında bir ücret ile içine girip gezebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi www.rmg.co.uk/cutty-sark İnternet adresinden bulabilirsiniz.Greenwich Market

greenwich market

Takı, fotoğraf, nakış, el sanatları tezgahları ve gıda satıcılarını içinde bulunduran Greenwich  kapalı pazarını haftanın 7 günü 10-17.30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

greenwich market antika tezgahları
Antika Tezgahları

Perşembe ve Cuma günleri burada ayrıca antika eşya satıcıları ve koleksiyoncuları oluyor. Bu iki günde antika takılar, eski kıyafetler, eski kitaplar, 1950’ler ve 60’ların seramikleri, lambalar ve daha fazlasını bulma imkanınız var.


National Maritime Museum – Ulusal Denizcilik Müzesi

Londra’daki pek çok müze gibi Greenwich’deki Denizcilik Müzesini de ücretsiz olarak haftanın 7 günü 10-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

nelsons ship
Nelson’ın Gemisinin Şişe İçinde Replikası

Alanında en büyüğü sayılan bu müze 1937 yılında Kral VI. George tarafından açılmış. Bu açılışta daha sonra kraliçe olacak olan prenses Elizabeth kendisine eşlik etmiştir. Müzenin değerli parçalarının çoğunluğu  Sir James Caird’in cömert bağışlarına dayanmaktadır.

national maritime muze içi

İngiltere’nin denizde karşılaştığı olaylarla ilgili hikayeleri bu müzede keşfedebilir, ünlü İngiliz kahramanı Amiral Horatio Nelson’un hayatını ve Trafalgar Savaşı’nda ölümcül olarak yaralandığında giydiği üniformayı görebilirsiniz.

national maritime muze salon


Old Royal Naval College – Eski Kraliyet Donanması Akademisi

eski kraliyet donanması akademisi

Ulusal denizcilik müzesinden sonra biraz yürüyüp, hemen yakındaki gösterişli mimariye sahip olan Old Royal Naval College’i ziyaret edebilirsiniz.

Greenwich’de dünya kültür mirası listesindeki diğer bir yer olan bu etkileyici yapı, Christopher Wren tarafından dizayn edilmiş ve orijinalinde Kraliyet Donanma Hastanesi olarak 1696 ve 1712 tarihleri arasında inşaatı tamamlanmış. 1869 yılında kapanmış olan bu hastane binası 1873-1998 yılları arasında Kraliyet Donanması Koleji olarak kullanılmış.

1998 yılından sonra Greenwich Vakfı tarafından yönetilen bu eski okul binasındaki Painted Hall, Şapel, açık gezinti alanları ve ziyaretçi merkezi günümüzde herkesin ziyaretine açık olup ayrıca rehberli turlar eşliğinde de gezilebilmektedir.


Greenwich Park

greenwich park

Royal Naval College’dan çıktıktan sonra Greenwich’de gezilecek yerler içindeki diğer bir önemli noktaya Greenwich Parka yürümenizi tavsiye ederim.

Dünyaca ünlü 0 meridyenin olduğu yer olarak kabul edilen Royal Observatory – Kraliyet rasathanesini bu parkın tepesine çıkarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca buradan muhteşem Greenwich ve Canary Wharf manzaralarını seyredebilirsiniz.

Greenwich Parkı ve diğer Londra parkları hakkında detaylı bilgiyi En İyi Londra Parkları  yazımda  bulabilirsiniz.

North Greenwich’de Gezilecek Yerler


Greenwich merkezi ve yakın çevresini gezdikten sonra ister otobüsle direkt olarak ya da isterseniz DLR ile Canary Wharf’e gelip buradan Jubilee metro hattına aktarma yapıp North Greenwich semtine gelebilirsiniz. Aşağıdaki google haritasında görebileceğiniz gibi eğer aceleniz yoksa 41 dakikada yürüyerek de ulaşabiliyorsunuz.

north greenwich'de gezilecek yerlerThe O2 Arena

o2 arena

North Greenwich metrosundan çıktıktan sonra dünyanın en popüler müzik ve eğlence mekanlarından biri olarak kabul edilen O2 Arena dev kubbesi ile sizi karşılayacak.

Pek çok dünya çapında tanınmış şarkıcının konserlerini, komedi şovlarını ve farklı dalda spor karşılaşmalarını burada izleyebilirsiniz. Ayrıca Sky televizyon stüdyoları da bu çatı altında yayın yapıyor ve isterseniz serbestçe içeri girip çekimleri görebiliyorsunuz.

o2 arena içi

O2 Arena’da pek çok dünya mutfağından yemekler sunan restoranlar, publar, barlar, kafeler, 11 ekranlı bir Cineworld sinema kompleksi, bownling salonu gibi aradığınız pek çok şeyi eğlenmek ve farklı bir gün geçirmek için bulmanız mümkün.


Emirates Air Line Cable Car – Emirates Teleferik

Emirates Air Line teleferiği ile, Thames nehrinin üzerinden  muhteşem Londra manzarası eşliğinde, North Greenwich’den Royal Dock’a gidebilirsiniz.

Teleferik yolculuğu yaklaşık 10 dakika sürüyor. Ancak yoğun zamanlarda (Pazartesiden Cumaya 07:00 – 9:00 arası) yolculuk yaklaşık beş dakika sürmekte. 10 kişilik araçlar her 30 saniyede bir ulaşıyor. Gezi ücretini ödemek için Oyster  kartınızı  kullanabiliyorsunuz.

emirates cable car

Akşam 7’den sonra, araçlardaki müzik ve video eşliğinde Londra’nın gece manzaralarını havada giderken seyredebiliyorsunuz. Ayrıca bu yolculuk normalden daha uzun bir sürede 12-13 dakikada tamamlanmakta.

Emirates Air Line, tekerlekli sandalyeliler ve bisiklet sürücüleri tarafından da kullanılabiliyor ve haftanın 7 günü açık olmakta.

emirates cable car manzara

Karşıdan karşıya geçerken havadan görebileceğiniz yerler :

 1. Canary Wharf
 2. Container City
 3. Cutty Sark
 4. Emirares Aviation Experience
 5. Excel London
 6. Greenwich Peninsula
 7. The Crystal
 8. The O2
 9. Thames Barrier
 10. Trinity Buoy Wharf
 11. Queen Elizabeth Olympic Park
 12. Royal Observatory
 13. SS Robin

Daha detaylı bilgi ve güncel çeşitli bilet fiyatları için www.emiratesairline.co.uk  adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın