Cardiff Gezisi – Londra’dan Birkaç Günlüğüne Kaçış

0
9592
cardiff gezisi

Londra’da bulunmanızın en büyük avantajlarından biri, İngiltere’ye bağlı diğer ülkelere herhangi ek bir vize almadan seyahat edebilmeniz. Bu yazımda, Londra’dan 3.5 saatlik bir otobüs yolculuğu ile gittiğim Cardiff gezisi hakkında bilgi vereceğim.

Cardiff Gezisi


Cardiff; Galler’in başkenti, ülkenin en büyük şehri ve  aynı zamanda baş ticaret merkezidir. İngilizcenin kendi dilleri olan Galce ile beraber yaygın bir şekilde konuşulmasından dolayı İngilizce öğrenmek için bir dil okuluna gelebileceğiniz bir şehirdir.

Trene göre çok daha ucuz olması açısından Londra’dan Cardiff’e otobüsle gelmenizi tavsiye ederim. nationalexpress.com  web adresinden online olarak otobüs biletinizi alabilirsiniz. Satın alım işlemi bittikten sonra bilet e-posta adresinize gönderiliyor, isterseniz yazıcıdan  çıktısını alıp ya da cep telefonunuzdan bileti şöföre göstermeniz otobüse binmeniz için yeterli. Otobüsler Victoria Coach Station (Victoria Otobüs Terminali) ‘den kalkıyor.

victoria otobüs terminali
Victoria Otobüs Terminali

Kalacak yerinizi booking.com‘dan bulabilirsiniz. Ben 4 yıldızlı, Radisson Blu Hotel‘de kalmıştım. Oldukça memnun kalmıştım bu otelden, merkezi bir yerde bulunuyor ve 15-20 dakika yürüyerek rıhtıma, eğlence yerlerine ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde otobüsten indikten sonra isterseniz 25 dakika yürüyerek bu otele varabiliyorsunuz.

Cardiff’de Görülecek Yerler


Mermaid Quay – Denizkızı İskelesi

Cardiff’in kalbinin attığı bir yer olan Mermaid Quay ve çevresinde; restoranlar, barlar, canlı müzik ve şovlar, tekne turları, Doktor Who etkinlik binası; opera, bale, müzikal vb. etkinliklerin yapıldığı Millennium Centre binası, yürüyüş alanları, hediyelik eşya satıcıları gibi çok çeşitli cazibe merkezlerini bulmanız mümkün.

pierhead binası

Yukarıdaki resimdeki Pierhead binası, Mermaid Quay bölgesindeki görmeye değer eski yapılardan biri. 1897 yılında inşa edilmiş olan Pierhead, başlangıçta Bute Docks şirketinin ofisleri olması için planlanmış daha sonra şirketin ismi Cardiff Railway olarak değiştirilmiş.

Zamanın popüler sitili gotik mimari tarzında inşa edilmiş olan yapının üzerindeki saat, gayri resmi olarak Galler’in Big Ben’i olarak bilinir. Üzerindeki mekanizma Londra’daki saatin hemen hemen aynısıdır.

cardiff millennium centre
Millennium Centre

Pierhead binasının hemen yakınında göreceğiniz diğer bir görkemli yapı, Millennium kültür ve sanat merkezidir. Herkesin kendisi için bir şeyler bulabileceği bu kültür merkezinde; opera, bale, müzikal, stand up komedi gibi gösteri sanatlarını izleyebilir ayrıca restoran, kafe ve barlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Mermaid Quay gösteri
Canlı müzik yapan sanatçılar

Bahar ve yaz aylarında sahil kıyısında rastlayabileceğiniz diğer bir etkinlik canlı müzik konserleri olacaktır. Fish and Chips – Balık ve patates kızartması alarak, ücretsiz olarak sergilenen bu şovları seyrederken öğle yemeğini yemenizi öneririm.

cardiff korfezi tekne turu

Bir diğer yapabileceğiniz etkinlik tekne turlarına katılmak olabilir. 60 dakika süren bu gezi ile Cardiff körfezini dolaşabilir, kıyı manzaralarını deniz üzerinden görme imkanı elde edebilirsiniz.

Web : mermaidquay.co.uk


St Fagans National Museum – Aziz Fagans Ulusal Tarih Müzesi

Cardiff gezisi içinde görmeye değer yerlerin en başında, Avrupa’nın en iyi açık hava müzelerinden biri olan bu yer; muhteşem St Fagans Kalesi ve bahçeleri ile çevrilmiş, 1948’de Earl of Plymouth tarafından Galler halkına bağışlanan 16.yüzyıl sonlarında yapılmış malikane binasının topraklarında bulunmaktadır.

100 dönümlük bu müzenin geniş alanında, Galler’in çeşitli tarihi dönemlerinden esinlenerek orjinaline uygun olan 40’dan fazla bina 1948’den itibaren yeniden inşa edilmiştir. İnşa edilen bu binalar arasında çiftlik evi, okul, kilise ve İşçi Enstitüsü bulunmaktadır.

st fagans çiftlik evi
Kennixton çiftlik evi

Yukarıdaki resimde gördüğünüz ev, Güney Galler’deki Gower bölgesinden tipik bir Kennixton çiftlik evi. Göz alıcı, kan kırmızı renkli duvarlar, ön kapıdaki oyulmuş figürler gibi kötü ruhlardan evi koruyacağı düşünülerek yapılırmış.

Bu açık alanda otantik evler haricinde ayrıca pek çok çiftlik hayvanı göreceksiniz. Koyunlar, tavuklar, domuzlar size sanki bir müzeye değil büyük bir çiftliğe gelmiş gibi hissettirecektir. Buradaki yaşı yüzyıldan fazla olan ağaçlar; kuşlar, yarasalar ve nadir hayvanlar için bir sığınak oluşturmaktadır.

Web : museum.wales/stfagans/


Cardiff Castle – Cardiff Kalesi

2000 yıllık bir tarihe sahip olan Cardiff kalesinin ön surlarının milattan sonra 50’li yıllarda Romalılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Normandiyalıların kaleyi fethetmesinden sonra Norman Keep-İç Kale 1091 yılında inşa edilmiştir. Yüksek bir kule olarak yapılmış olan bu yapının üzerine çıkarak şehri tepeden görebilirsiniz.

cardiff kalesi uzaktan

Cardiff kalesi 1766 yılına kadar pek çok asil ailenin eline geçtikten sonra bir evlilik neticesinde en son Bute ailesine geçti. Kale ve Bute serveti, 1860’lı yıllarda dönemin en zengin adamı kabul edilen Bute varisi 3.Marki John’un oldu.

1866 yılında, dönemin dahi mimarı olarak kabul edilen William Burges ile kale barınaklarını dönüştürmek için anlaşma sağlandı. Gotik kulelerde; vitray, mermer, yaldız ve ayrıntılı ahşap oymalarla zenginleştirilmiş iç mekanlar yarattı. Her oda; Akdeniz bahçeleri, İtalyan ve Arap dekorasyonlarını içine alan kendine has bir temayla tasarlanmıştır.

3. Marki 1900’de 53 yaşındayken ölmüştür. Yerine geçen 4.Marki, babasının izinden giderek Roma duvarının yeniden inşası da dahi olmak üzere kalan restorasyon projelerinin çoğunu tamamlamıştır.

4.Markinin ölümünden sonra Bute ailesi kaleyi ve çevreyen park alanını Cardiff şehrine hediye etmeye karar verdi. Kale bugün şehrin en çok ziyaretçi çeken turistik bölgelerinden biri olarak misafirlerini ağırlamaktadır.

Müzenin giriş ücreti £12.50, eğer £3.25 daha verirseniz kale içindeki muhteşem döşenmiş odaların bir rehber eşliğinde gösterildiği, yaklaşık 50 dakika süren House Turuna da katılabiliyorsunuz.

Web : cardiffcastle.com


Cardiff Hop-On Hop-Off Tour – Cardiff Otobüs Turu

Cardiff gezisi için fazla gün ayıramayanlar için otobüs turu satın almalarını öneriyorum. Böylece Cardiff’te ziyaret etmek isteyeceğiniz en ünlü yerleri kısa bir süre içerisinde görebilir, istediğiniz durakta inip gezinizi bitirdikten sonra tekrar otobüse binerek şehir turunuza devam edebilirsiniz.

cardiff otobüs turu

Tur durakları şu şekilde :

 1. Cardiff Castle
 2. National Museum of Wales
 3. Fitzalan Place
 4. Norwegian Church
 5. Cardiff Bay
 6. Mermaid Quay
 7. Techniquest
 8. Craft In The Bay
 9. Lloyd George Avenue
 10. Custom House Street
 11. Principality Stadium


Web
city-sightseeing.com/en/88/cardiff


National Museum Cardiff – Cardiff Ulusal Müzesi

Cardiff ulusal müzesi; arkeoloji, botanik, jeoloji ve zooloji koleksiyonlarının yanı sıra, Galler ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş 500 yıllık tablo, heykel, gümüş ve seramiklerin olduğu sanat koleksiyonlarını da sergilemektedir.

cardiff ulusal müzesi
Cardiff Ulusal Müzesi

Müzeyi, Pazartesi günü hariç haftanın diğer günlerinde 10.00 – 17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Web : museum.wales/cardiff/


Principality Stadium

Cardiff’de görülecek yerler içinde diğer bir önemli nokta; 1999 yılında inşa edilmiş, uluslararası ragbi ve futbol maçlarına ayrıca Madonna, U2, Rolling Stones gibi ünlü şarkıcı ve grupların konserlerine de sahne olmuş olan Principality stadyumudur.

Stadın eski ismi olan Millennium, yeni bir sponsorluk kapsamında Principality olarak 2016 yılında değiştirilmiştir.

Herhangi bir etkinliğe katılma fırsatı olmayan fakat yine de bu muhteşem stadı görmek isteyenlere yönelik stat turları düzenlenmekte olup, İnternet adresinden tur programlarına bakıp bilet alabilirsiniz.

cardiff millennium stadyum
Principality Stadyum

Web : principalitystadium.wales


Bute Park

Yemyeşil ağaçları, kafeleri, oyun alanları, heykelleri ile Cardiff gezisi içinde görmek isteyeceğiniz diğer bir yer Bute parkı olabilir.

brute park bahar

3000’den fazla numune bulunan parkın botanik bahçesinde; nadir ağaçlar ve süs ağaçları ilginç bir şekilde birbirine  karışmış olarak bulunmaktadır.

bute park

Ağaçkakanlar, sincaplar, kelebekler, farklı kuş çeşitleri, hatta şanslı bir gününüzde iseniz nehir kenarındaki su samurları yaban hayatı keşfetmeniz için sizleri bekliyorlar.

bute park sincap

Web : bute-park.com

Bir Cevap Yazın