Görmeniz Gereken En İyi Londra Müzeleri

0
6143
londra müzeleri

Londra hakkında insanlar her ne kadar çok pahalı olmasından yakınsa da pek çok etkinliği bu şehirde ucuza hatta bedavaya yapmak mümkün. Bu yazımda, çoğunluğunun girişinin ücretsiz olduğu ihtişamlı Londra müzeleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

En İyi Londra Müzeleri


British Museum – Britanya Müzesi

Londra’da turist olarak bulunanların ve şehir turlarının ilk gittiği yerlerden biri olan müze,  1753 yılında hekim Sir Hans Sloane’ye ait olan koleksiyonun satın alınması ile kurulmuş olup, daha sonra Sir Robert Bruce Cotton’ın el yazmaları, III. George’un kütüphanesi, Elgin mermerleri gibi çeşitli koleksiyonlar ile zenginleşmiştir.

british museum ana giris

Bugün British Museum; 92.000 m² alan üzerinde, 8 milyon nesneyi barındıran, sergi ve etkinlikleri ile devasa bir kültür merkezi halini almış durumda. Tarihi eserleri görmek ve incelemek için bir tam gününüzü harcayabileceğiniz büyüklükte olan müze; ayrıca restoran, kafe ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz bölümlere de sahip.

İsterseniz britishmuseumshoponline.org  adresinden müzede satılan hediyelik eşya, kitap gibi ürünleri dünyanın herhangi bir yerinden sipariş verebiliyorsunuz. Ayrıca yine bu İnternet adresinden, müzede yapılan sergi, söyleşi, sinema gibi etkinliklere de bilet almanız mümkün.

british museum tepeden bakis

Eski Mısır, Yunan, Roma, Likya uygarlıkları gibi çok eski medeniyetlerden eserler müzenin çeşitli bölümlerinde sergilenmekte, bazı koleksiyonlar Taş, Tunç ve Demir Çağlarına dayanmaktadırlar.

Çok beğeneceğinizi düşündüğüm bu kültür sarayını Cuma günü 10.00-20.30, diğer günler 10.00-17.30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Web   : britishmuseum.org
Adres : Great Russell Street, London WC1B 3DG


Natural History Museum – Doğa Bilimleri Tarihi Müzesi

Londra müzeleri içinde önemli bir yeri olan Natural History müzesi, müzeler bölgesi olması ile ünlü, Kensington’da bulunmaktadır. 1881’de açılmış olup, uzun bir süre British Museum’a bağlı olarak kaldıktan sonra 1963 yılında ayrılmış, şu anki bilinen ismini 1992 yılında resmi olarak almıştır. Roma mimarisinin İngiltere’deki çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen binası Londra’nın en simgesel yerlerinden biri haline gelmiş ve başlı başına bir sanat eseri olarak kabul edilmiştir.

natural history museum

Botanik, entomoloji, mineraloji, paleontoloji ve zooloji hakkında milyonlarca örneği koleksiyonlarında barındıran müzede, nesli tükenmiş ya da doğada yaşayan hayvanların maket ve fosilleri sergilenmektedir. Bunlar içerisinde en meşhuru şüphesiz dinozorlarla ilgili olan bölümlerdir.

Pazar günleri 14:00 – 17:00, diğer günler ise 10.00 – 17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Müzeye gitmeden bir şeyler satın almak isterseniz  nhmshop.co.uk adresinde pek çok ilginç hediyelik eşya sizleri bekliyor.

Web   : nhm.ac.uk
Adres : Cromwell Road London SW7 5BD


Science Museum – Bilim Müzesi

Londra müzeleri içinde yine Kensington’da konumlanmış olan kurum, bilime meraklı olan büyük küçük demeden herkesin ilgisini çekip geldiği bir yerdir. 1857’de açılmış olan müze;  en eski buharlı lokomotif, dünyanın ilk buharlı motoru,  ilk jet motoru, 10 bin yıl çalışacak saat prototipi, Apollo 10 uzay kapsülü gibi 300 binden fazla öğeyi bulundurmakta ayrıca içinde çeşitli sinema gösterileri, çocuklar için bilim geceleri gibi etkinliklerde belli gün ve saatlerde düzenlenmektedir.

science museum giris

collection.sciencemuseum.org.uk İnternet adresinden aklınıza gelen herhangi bir nesne adını aratıp Science Museum‘da sergilenen örneklerinin resimlerine ulaşabilirsiniz.

 

Web   : sciencemuseum.org.uk
Adres : Exhibition Road, South Kensington, London, SW7 2DD


Victoria and Albert Museum

Kensignton bölgesinde tanıtacağım üçüncü müze, çoğu İngiltere’nin ulusal koleksiyonlarına ait olan; mimarlık, mobilya, moda, tekstil, fotoğraf, heykel, resim, takı, cam, seramik, kitap sanatları, Asya sanat ve tasarımı gibi alanlarda pek çok esere ev sahipliği yapan Victoria and Albert Museum olacak.

victoria albert müzesi giris

1852 yılında kurulmuş olan müze, ismini Prens Albert ve Kraliçe Victoria’dan almaktadır. Eski zamanlardan günümüze 5000 yıllık bir tarihe uzanan; Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Kuzey Afika ve Asya kültürlerinden paha biçilmez eserlere sahip olan kurum, dekoratif sanatlarda dünyanın en büyük ve en kapsamlı müzesi olarak kabul edilmektedir.

Cuma günleri 10.00 – 22.00, diğer günler ise 10.00 – 17.30 arasında ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en eski müze restoranında yemeğinizi yiyebilir, kafesinde çayınızı içebilir, sergi ve etkinliklerden de ücretli olarak faydalanabilirsiniz.

Web   : vam.ac.uk
Adres : Cromwell Road, South Kensington, London SW7 2RL


National Gallery – Ulusal Galeri

Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Claude Monet, Francisco Goya gibi birçok usta ressamın tablosunu ücretsiz olarak görmek mümkün mü? Evet, Londra’daki National Gallery‘de ünlü ressamların paha biçilmez resimlerini hiç bir ücret ödemeden görebilirsiniz.

national gallery giriş

1824 yılında kurulmuş olan bu sanat müzesi, 13. yüzyıldan başlayıp 1900’lere kadar olan döneme ait 2300 den fazla eseri bünyesinde barındırmaktadır. İngiltere hükümetinin banker John Julius  Angerstein’ın 38 adet tablosunu almasıyla ilk eserlerine sahip olan müze daha sonra Sir Charles Lock Eastlake’in gayretleri ve bağışlar sayesinde koleksiyonlarını genişletmiştir.

national gallery salon

Cuma günleri 10.00 – 21.00, haftanın diğer günlerinde ise 10.00 – 18:00 arasında ücretsiz olarak National Gallery‘i ziyaret edebilirsiniz. Müzenin kendine ait çok güzel bir restoranı ve kafesi de bulunmakta.

Web   : nationalgallery.org.uk
Adres : Trafalgar Square, London WC2N 5DN


Madame Tussauds Müzesi

Marilyn Monroe, Michael Jackson, Hitler, Churchil, Örümcek Adam, Herkül ve bunun gibi daha birçok ünlü insanın ya da çizgi film kahramanının balmumundan heykelini görmek  ve 2 saat kadar hoşça vakit geçirip eğlenmek isterseniz bu müze Londra’da sizi bekliyor.


Tarihte iz bırakmış pek çok ünlü film karakterleri, pop yıldızları ya da büyük devlet adamları ile yan yana fotoğraf çektirmek ve bu resimleri arkadaşlarınızla paylaşmak ayrı bir zevk tabi ki. Bu arada bir Türk olarak ulu önderimiz Atatürk‘ün balmumu heykelini de bu müzede görmek ayrı bir gurur kaynağı bizim için. Balmumu heykellerini görmeyi bitirdikten sonra Londra’nın tarihine bir yolculuk ray üzerinde giden araçlarda sizleri bekliyor olacak.

madame_tussauds Atatürk

Hafta içi 10.00 – 16.00, hafta sonu 09.00 – 17.00 saatleri arasında £29’dan başlayan fiyatlara müzeyi ziyaret etmeniz mümkün. Grup halinde müzeye gelen turist ve öğrenciler nedeniyle girişte uzun kuyruklara rastlamanız mümkün.

Web   : madametussauds.com
Adres : Marylebone Road, London NW1 5LR

Bir Cevap Yazın