Londra’da Konaklama Seçenekleri

0
5582
londra konaklama

Londra ev fiyatları açısından dünyanın en pahalı şehirlerinden biri. Bu yüzden de ev kiraları oldukça pahalı. Dolayısıyla buraya başka ülkelerden gelen öğrenci ve çalışanlar daire kiralama yerine oda kiralama yoluna gidiyorlar. Eğer bir dil okuluna bağlı olarak Londra’ya gidecekseniz acenteniz size aile yanı, yurt ya da paylaşımlı ev gibi seçenekler sunacaktır. Bu ayarlamalar kayıt olacağınız okula bağlı olan acente vasıtası ile sunulur ve bu nedenle piyasa fiyatlarından  %10-20 civarında daha pahalı olması muhtemeldir. Siz bu işlemi yurtdışına çıkmadan Türkiye’den de halledebilirsiniz. Bunun için Airbnb.com  ve    Homestay.com sitelerini tavsiye ediyorum. Her iki sitede dünyaca üne kavuşmuş ve sizin güvenliğinizi sağlayacak tedbirler alan siteler. Ev sahiplerinin telefon, adres, kimlik belgesi, sosyal paylaşım adresleri gibi bilgilerini alıp doğruluklarını denetleyebiliyorlar. Dilerseniz Londra’da konaklama seçeneklerini sırası ile inceleyelim :

Aile Yanı Konaklama

Dil okulu öğrencisi iseniz ve ilk defa Londra’ya gidiyorsanız aile yanı konaklama sizin için en ideal seçenek olabilir. Homestay.com sitesinde Londra araması yaparak evlerindeki odaları kiraya veren yüzlerce aileye ulaşabilirsiniz.

homestay londra arama

Bu aramada en çok dikkat edecekleriniz  ev sahibinin aldığı yorumlar, evin merkeze ve sizin okulunuza olan uzaklığı, fiyat vb. unsurlar olacaktır.  İlan detaylarına girerek kalacağınız odanın fotoğraflarını ve diğer detaylarını görebilirsiniz.

Londra oda

Karar verdikten sonra ev sahibiyle kendinizi anlatan kısa bir yazı ile iletişime geçiyorsunuz. Karşı taraf da uygun bulursa ve tarihlerinizi onaylarsa, oda ücretinin %15 ini site üzerinden ödeyip rezervasyonunuzu kesinleştiriyorsunuz. Kalan bakiyeyi eve vardığınızda ev sahibine ödüyorsunuz. Benim tavsiyem eğer Londra’ya sonbahar, kış gibi aylarda gidiyorsanız rezervasyonunuzu 2-3 haftalık bir süre için İnternet üzerinden yaptırın. Daha sonra eve gittiğinizde eğer evi beğenirseniz ve kalma sürenizi uzatmak isterseniz, ev sahibi ile pazarlık edip daha ucuza kalma imkanına sahip olabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında yaza göre daha kolay Londra’da ev bulunabildiği için herhangi bir problem yaşamanız durumunda başka bir eve kolayca gidebilirsiniz.

Oda Kiralama

Eğer ben daha serbest bir hayat yaşamak istiyorum diyenlerdenseniz 3-4 kişi ev paylaşımı yolunu seçebilirsiniz. Bunun için Airbnb.com Spareroom.co.uk ve Gumtree.com  gibi sitelerden bütçenize uygun bir oda bulup farklı kişilerle aynı evi paylaşabilirsiniz. Bu durumda evin elektrik, temizlik vb. masraflarına ortak katılımınız gerekebilir ya da masraflar oda ücretine dahil olabilir. Airbnb’yi şimdiye kadar özellikle yurt dışı seyahatlerimde bir çok defa kullandım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Oda ya da evin aldığı yorumlar iyi ise bence ilk tercih olarak kullanılabilinir.

Uzun bir süre için, örneğin 6-12 ay gibi bir zaman diliminde Londra’da kalmayı düşünüyorsanız tavsiyem, eğer Türkiye’de görüştüğünüz acente çok cazip bir teklifle gelmiyorsa konaklamanızı 4-8 haftalık gibi kısa süreli olarak satın alın. Londra’ya gidince gazetelerde, dükkan camlarında ya da okulunuzda bol miktarda oda kiralama ilanlarına rastlayacaksınız. Eğer bir okula gidiyorsanız, burada tanıştığınız arkadaşlarınızın kaldığı evlerde de boş oda olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bu tür arkadaş yoluyla konaklama imkanı bulmanız, bir acente vasıtası ile bulmanızdan çok daha fazla ucuza mal olacaktır size. Ev sahipleri acente ve okullara ayrıca komisyon verdiklerinden, eğer siz direkt olarak onlarla bağlantıya geçerseniz odayı pazarlık ederek daha ucuza almanız mümkün olacaktır.

Size önerebileceğim üçüncü bir seçenek Couchsurfing.com internet sitesi. Bu site üzerinde kısa dönem ücretsiz olarak kalabileceğiniz bir ev bulmanız mümkün. İnsanlar evlerinin içerisindeki divan, kanepe gibi boş yerleri size birkaç gün ya da hafta kalmanız için verebiliyorlar. Ev sahibinin profilinin iyi yorumlar almış olması, site onaylı olması gibi kriterlere dikkat etmenizi öneririm. Aksi taktirde hoş olmayan durumlarla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Sanal ortamda insanlarla etkileşim kurarken kendi güvenliğinizi ön planda tutmanızı tavsiye ederim.

couchsurfing

Diğer Seçenekler

Londra’da konaklama için seçebileceğiniz diğer alternatifler hostel, yurt, otelde kalmak  ve ev kiralamak olabilir. Yurt için size eğitim verecek okulla iletişime geçmenizi öneririm. Ancak her okulun yurt seçeneği olmayabilir. Ben İngilizce öğrenimim için Londra’da Excel English’e devam ederken bazı öğrenciler okula yakın olan bir yurtta kalıyorlardı ve memnun gözüküyorlardı. Yalnız yaş sınırlaması mevcut, 30 yaşına kadar olan öğrencileri kabul ediyorlar bildiğim kadarı ile.

Hostel ve Hotel konaklaması için ise İnternet üzerindeki çeşitli sitelerden yardım alabilirsiniz. Size bunun için booking.com sitesini tavsiye edebilirim. Bu sitedeki yorumlara göre bütçenize uygun hostel ya da otel odası bulabilirsiniz. Oteller çok pahalı olsa da merkeze uzak olan bölgelerde, 5. zonda mesela nispeten daha uygun fiyatlı bir oda bulmanız olası. Ama her halükarda oda kiralamanın çok üzerinde bir fiyat olacağından öğrenciler için uygun bir seçim değil.

En son seçenek olan ev kiralamak, daha çok iyi bir maaşla çalışanlar için Londra’da konaklama için tercih edilebilecek bir yol. Sade maddi durumunuzun yeterli olması ev kiralamanız için her zaman yeterli olmayabiliyor. Ev sahipleri sizden referans olacak kişi, maaş belgesi, depozito gibi pek çok ek istekte bulunabiliyorlar. Londra’da 10-15 sene önce 50 Bin pounda satılan küçük bir daire şimdilerde 500 Bin – 1 Milyon pounda alıcı bulabiliyor. Evin durumuna ve merkeze yakınlığına göre çok daha yüksek rakamlarda eve değer biçilebiliyor. Ev ve oda kiralama ücretlerinin pahalı olmasının sebebi daha önce bahsettiğim gibi satılık ev fiyatlarının aşırı yüksek olması. Bu yüzden maaşı orta seviyede olan bazı İngiliz vatandaşları bile oda kiralamayı tercih edebiliyorlar.

 

 

Bir Cevap Yazın