Londra’da Yılbaşı Kutlamaları ve Havai Fişek Gösterileri

0
8673
Londra'da yılbaşı

Londra’da yılbaşı yaklaşırken şehrin bir anda ışıl ışıl, rengarenk süslemelerle bezendiğini; parklarda, sokaklarda çeşitli noel etkinlikleri düzenlendiğini görürsünüz. Sadece yılbaşı gecesi değil, bir ayı aşan bu noel ve yeni yıl kutlamalarına katılarak farklı bir Londra deneyimi yaşayabilirsiniz.

Londra’da Yılbaşı

Pek çok büyük şehirde olduğu gibi Londra’da da yılbaşı akşamı restoran, bar, kulüp gibi yerlerin fiyatları normal zamanlara göre daha pahalı bir seviyeye geliyor.  Ancak havada dondurucu bir soğuk yoksa, sıkıca giyinip özellikle akşam saat 10’dan sonra elinize içkinizi, yemeğinizi alıp havai fişekleri rahatça izleyebileceğiniz bir mekan bulmanızı öneririm.

Havai Fişekleri Görebileceğiniz En İyi Yerler


Victoria Embankment, Westminster

Thames nehri boyunca, Embankment, Westminister Bridge, Waterloo Bridge ve South Bank bölgeleri, yılbaşı gecesi havai fişekleri en yakından görebileceğiniz yerlerdir.

Bu alana gelen 500 bine yaklaşan kalabalık ve güvenlik nedenlerinden dolayı Londra Belediyesi 2014 yılından itibaren yılbaşı havai fişek gösterilerini ücretli hale getirdi. Bu yüzden kutlamalar için bu bölgelere gelmek istiyorsanız london.gov.uk ya da seetickets.com adreslerinden bilet almanız gerekiyor. 2019 yılbaşı gecesi için bilet fiyatı £10. Bilet satışları için aşağıdaki linkten kayıt olmanızı öneririm, böylece yeni bilet satışı başladığında haberdar olabilirsiniz.

www.london.gov.uk/events/2019-12-31/london-new-years-eve-fireworks-2019

londra yılbaşı bölgeler

Yukarıdaki haritadan görebileceğiniz gibi havai fişek gösterilerini izleyebileceğiniz bölgeler blue, red, pink, green, white ve orange olarak renkler bazında ayrılmışlar. İnternet üzerinden hangi bölge için bilet almışsanız oraya gitmeniz gerekiyor. Yuvarlaklar içindeki rakamlar giriş yerlerini göstermekte. Biletinizi aldıktan sonra yılbaşı akşamı biletinizde yazan bölgeye 20:00 – 22:30 saatleri arasında giriş yaparak etkinliği seyredebilirsiniz.

Yanınızda çanta ve paket gibi eşyalar bulundurmayın, çünkü bunlarla etkinlik alanlarına giriş yasak olacak yılbaşı gecesi. 

Biletler hızla tükendiğinden eğer 2019 Londra’da yılbaşı havai fişek gösterisini kaçırmak istemiyorsanız acele etmeniz gerekiyor.

Etkinlik çerçevesinde akşam saat 21.00 den itibaren DJ müziği ile beraber yılın sevilen parçalarını dinleyerek dans edebilirsiniz. Saat 00.00’i gösterdiğinde ise muhteşem bir havai fişek gösterisi başlıyor ve yaklaşık 12 dakika sürüyor.

Gösteriler bittikten sonra büyük bir kalabalık ulaşım araçlarına binmeye çalışıyor, bu yüzden bir yerde bir şeyler içerek ya da yiyerek biraz vakit geçirmenizi öneririm. Daha sonra metro ya da  otobüsle ücretsiz olarak kaldığınız yere dönebilirsiniz.

Cannon Street, Tower Bridge and Parliament Hill

Eğer £10 ödemeden havai fişek gösterilerini izlemek isterseniz Canon Street bölgesi sizin için iyi bir alternatif olabilir.

alternatif havai fişek izleme bölgeleri

St Paul’s Cathedral, Mansion House ve Bank arasındaki bölge ücretli etkinliklerin olduğu alana çok yakın olmasından dolayı size güzel bir seyir yeri bulmanıza imkan verecektir diye düşünüyorum. Ayrıca saat 00.00’a kadar bu bölgede bulunan publarda zaman da geçirebilirsiniz.

Hangi yere giderseniz gidin mutlaka mümkün olduğunca oraya erken ulaşmaya çalışın. Yılbaşı akşamı bu bölgeler çok kalabalık oluyor ve ayrıca kutlamaların olduğu yere yakın metro istasyonları akşam saat 20.00’den itibaren kapatılıyor.

Londra’da Yılbaşı Eğlence Yerleri


Açık havada Londra’da yılbaşı kutlamak bana göre değil, parasını verir kapalı bir yerde yemeğimi, içkimi içer aynı zamanda eğlenirim diyenlerdenseniz, o zaman aşağıda önereceğim mekanlara bir göz atın derim.

Aqua Shard

Shard gökdeleninin  31. katında olan bu restoran-barda Londra’nın şehir manzarasını panoramik bir şekilde görebilir ve aynı zamanda havai fişek gösterilerini izleyebilirsiniz.

aqua shard manzarasi
Aqua Shard manzarası

Ancak fiyatları epey tuzlu, bir bardak şampanya ve kanape yiyerek, canlı müzik eşliğinde barda yılbaşı eğlencesinin bedeli kişi başı £150. Beş çeşit yemek ve yarım şişe şampanyadan oluşan akşam yemeği ise kişi başı £395.


Sky Bar

Millbank gökdeleninin en üstünde bulunan Sky Bar, size 360 derece panoramik Londra manzarası, gece 00.00 de başlayacak olan havai fişek gösterisini seyretme imkanı, DJ müzik eşliğinde eğlence, şampanya ile beraber çeşitli aperitif yemekleri yılbaşı partisinde sizlere sunuyor.

millbank tower
MillBank Tower uzaktan görüntüsü

Unutulmaz bir gece ve yılbaşı eğlencesi sunmayı vaat eden bu mekanın ücretleri kişi başı £195’dan başlıyor. londonskybar.com adresinden biletlerinizi alabilirsiniz, yalnız yılbaşına yaklaştıkça bilet fiyatları daha da artıyor.


Tekne Turları

Yılbaşı gecesi Thames nehri üzerinde yol alırken, bir yandan yemeğinizi yiyip bir yandan da Londra gece manzaralarının tadını çıkartmak ister misiniz? Ayrıca saat 00.00’yi vurmadan önce London Eye yakınlarında tekneniz demir atıp, muhteşem havai fişek gösterilerini bulabileceğiniz belki de en iyi yerden seyretmenizi sağlayacak.

thames nehri tekne turları

Londra’da yeni yıla bir tekne gezintisi ve DJ eşliğinde müziklerle eğlenerek girmek isteyenler; citycruises.com , thamesrockets.com ve tickets.london İnternet adreslerinden bütçe ve zevklerine uygun bir tekne turu bulup rezervasyonlarını yaptırabilirler.


Southbank Centre’s a Vintage Yılbaşı Partisi

Yılbaşı gecesi Soutbank Centre’daki Royal Festival Hall, 5 katta, 5 farklı eğlencenin sunulduğu bir parti mekanına dönüşüyor. 1920’lerden başlayıp 90’lara kadar olan yılların müzikleri eşliğinde swing, rock’n’roll, soul, disco, house ve cabaret danslarını yapabileceğiniz bir yılbaşı partisi arıyorsanız bu mekanı seçebilirsiniz.

Bu partiye giriş ücreti £79’dan başlıyor, ayrıca isterseniz ek ücret karşılığında yemek de satın alma seçeneğiniz var. Mekanın Thames nehrine bakan terasında muhteşem havai fişek gösterisini de seyredebilirsiniz.


Eğer yılbaşına yakın bir dönemde, Kasım sonu ya da Aralık ayında Londra’da bulunuyorsanız şehrin birçok bölgesinde katılabileceğiniz renkli noel etkinlikleri bulmanız mümkün. Bu etkinlikler hakkında londrada-noel-etkinlikleri yazımı okumanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın