Londra’daki En İyi Dil Okulları Hangileri?

2
8408
Londra'daki en iyi dil okulları

 

Londra’daki en iyi dil okulları hangileri? Göze çarpan belli başlı özellikleri neler? Dil okulu seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Tamamen kendi tecrübelerime ve araştırmalarıma dayalı olarak hazırladığım yazımı sizlerle burada paylaşmak istiyorum.

 

 

Regent's University LogoRegent’s University London English Language Center

2014 yılında 6 aylık genel İngilizce dil öğrenim programına devam ettiğim, Regent’s Üniversitesine bağlı dil okulu.

Üniversitenin sahip olduğu olanakların İngilizce dil kurslarına kayıt yaptıranlar tarafından da  kullanılabilmesi, buraya İngilizce öğrenmek için gelenler için büyük bir avantaj olduğunu söyleyebilirim. Bu olanaklardan bazılarını; kütüphaneler, bilgisayar laboratuvarları, yemekhane, kafeler, spor salonları olarak sayabilirim. Regent’s Park’ın yeşillikler, ağaçlar, hayvanlar ve gölet manzarası içindeki doğasına komşu olan bu okulda eğitim almak ayrı bir zevk.

Londra'daki en iyi dil okulları
Regent’s Park

Okulun diğer bir avantajı, eğer Tier 4 vizesini bu okul sponsorluğunda alırsanız haftalık 10 saat çalışma vizesi alabiliyorsunuz. Daha detaylı bilgiyi Londra’da Çalışmak İçin Tier 4 Öğrenci Vizesi Almak yazımda bulabilirsiniz.

İngilizce eğitimine gelen öğretmenleri genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle yukarıda eklemiş olduğum video’da okulu tanıtan Jonathan çok iyi bir öğretmen. Günlük gazete, film gibi gerçek hayattan materyalleri derslere katarak İngilizce öğrenmenizi zevkli bir hale getiriyor ve ayrıca çok disiplinli olması sebebiyle sınıftaki ciddiyeti her zaman koruyor.

2017-2018 öğretim ücretleri gündüz kursları için haftalık £205’den başlıyor. Kampüsteki yurtta kalma imkanı olduğu gibi ayrıca aile yanı, ev paylaşımı, rezidans gibi konaklama imkanları da sağlayabiliyor.

Haftalık olarak yapılan geniş bir sosyal aktivite programları var. Bar-pub toplantıları, müze, tiyatro, sinema gezileri,  spor aktiviteleri sayabileceğim bazı etkinlikler.

Web : www.regents.ac.uk/study/short-courses/english-language-courses/


 London school logo

The London School Of English

1912 yılında kurulmuş olan okul, Londra’nın en eski dil öğretim kurumlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’deki en iyi dil okullarının girebildiği Quality English  ve IALC üyeliğinin yanı sıra, British Council akreditasyonuna da sahip, ayrıca EnglishUK ‘nın da kurucu üyelerinden.

Londra ve Canterbury şehirlerinde şubeleri bulunan okulun çok çeşitli İngilizce öğretim programları bulunmakta :

 • Genel ve akademik, IELTS sınavına yönelik kurslar
 • 20-30 yaş arası ve 30+ yaşındaki profesyonel çalışanlara yönelik Genel İngilizce ve İş İngilizcesi kursları
 • Özel ders alma imkanı
 • Mesleki İngilizce programları
 • Hukuk İngilizcesi
 • Online İngilizce öğrenim

Ücretleri maalesef pahalı, hatta Londra’da gördüğüm en pahalı dil okulu diyebilirim. Genel İngilizce kursları haftalık £295 den başlıyor. Ancak diğer dil okullarına göre  avantajlarını şöyle sıralıyorlar :

 • Ders saatleri tam 60 dakika, diğer okullardaki gibi 45-50 dakika değil.
 • Ücretsiz öğle yemeği.
 • Ücretsiz İnternet üzerinden online eğitim.
 • Yaş ortalaması yüksek – Bu çok önemli ek bir puan bence. Bazı okullarda 17-18 yaşlarındaki öğrencileri 30+ olan kişilerle aynı sınıfa koyuyorlar. Dolayısıyla amacı genelde tatil yapmak için Londra’ya gelmiş çok genç yaştaki insanlarla aynı sınıfta ders görmüyorsunuz bu okulda.
 • Okul binaları Londra’nın merkezinde bulunmakta, ayrıca sağladıkları konaklama yerleride okula çok yakın bölgelerde olmakta.

Sahip olduğu akreditasyonlar, İngiltere’nin en eski ve köklü dil okulu olması, çok sayıda ve farklı amaca yönelik çeşitli İngilizce kursları, İyi eğitimli profesyonel öğretmenleri, öğrencilerden aldığı iyi yorumlar sayesinde Londra’daki en iyi dil okulları arasında olduğunu bize kanıtlıyor.

Web : www.londonschool.com​


wimbledon school of english logo

Wimbledon School of English

1964 yılında kurulmuş, eski ve köklü bir okul olan Wimbledon School, sahip olduğu British CouncilQuality EnglishEnglishUK, IALC ve The English Network  akreditasyonları ile Londra’daki en iyi dil okulları arasında gösteriliyor.

Okul, her yıl dünyaca ünlü tenis turnuvalarının olduğu, Londra’nın en nezih semtlerinden biri olarak öne çıkan Wimbledon’daki binasında eğitimlerini veriyor.

Dil eğitim programları :

 • Genel ve İş İngilizcesi kursları
 • IELTS ve Cambridge sınavına yönelik kurslar
 • Tıp ve Hukuk İngilizcesi Eğitimi
 • Çocuklar için İngilizce kursları
 • 40+ üstü yaştan olanlar için İngilizce eğitimi ve aynı zamanda gezerek İngiltere’yi ve kültürünü tanıma programı.
 • İngilizce Öğretmen yetiştirme programı

Haftalık tanışma partileri, Salsa ve zumba sınıfları, disco eğlence geceleri, tiyatro ve sinema gezileri; Cambridge, Oxford ve Windsor gezileri gibi farklı sosyal programlarla öğrencilerin eğitim dışında da iyi vakit geçirmeleri sağlanıyor.

36+ haftalık programlarda, £199 bir hafta için istenen ücret. Daha az süreli programlarda haftalık ücret artıyor.  Standart aile yanı konaklama ücreti, kahvaltı ve akşam yemeği dahil haftalık £185.

Wimbledon, Londra’da 3. zonda kalıyor, yani merkeze biraz uzak. Bu yüzden kurs ve konaklama ücretleri şehir merkezindeki iyi okullara göre daha ucuz kalıyor. Eğer nezih, yeşillikler içinde, şehir kargaşasından uzak bir bölgede iyi bir dil eğitimi görmek isterseniz bu okulu tercih etmenizi öneririm.

Web : www.wimbledon-school.ac.uk​


 Frances King Logo

Frances King School of English

1973 yılında kurulmuş olan Frances King; Gloucester Road’da, Londra’nın çok merkezi bir bölgesinde bulunmaktadır. Okulun; British CouncilQuality EnglishEnglishUK ve IALC akreditasyonlarına sahip olması, gerçekten kaliteli bir eğitim verdiğini ispatlamaktadır.

Dil eğitim programları :

 • Standart, yoğun ve öğleden sonra olarak seçebileceğiniz genel İngilizce eğitimleri.
 • IELTS ve Cambridge sınavlarına hazırlık programları
 • Maksimum 5-8 öğrencinin olabildiği, 24 yaş üstü kişilere yönelik grup kursları
 • Bütün aile bireylerinin İngilizce dil öğrenimi alabildiği aile programları
 • Gençlere yönelik; gündüz İngilizce dil eğitimi, öğleden sonra çeşitli aktivitelerin olduğu gençlik programları.
 • Bire-bir ya da bire-iki kişilik özel İngilizce eğitimi.
 • Akşam İngilizce kursları.
 • 18-30 yaş arasındaki kişilere yönelik staj programları.

Bu okulunda haftalık, genelde ücretsiz olan geniş bir sosyal aktivite programı var. Yalnızca yemek ve yol masraflarını karşılamanız gerekiyor bu etkinliklere katıldığınızda.

Aktivite Program içeriği :

 • Londra’daki ilgi çeken; Greenwich, Richmond, Kew Gardens gibi bölgelere ziyaretler.
 • Oxford, Brighton, Windsor gibi Londra dışındaki şehirlere geziler
 • Spor etkinlikleri
 • Müze ve galeri ziyaretleri
 • Çeşitli partiler

Gündüz genel ingilizce kursları £200’dan başlamakta, öğrenim süresi azaldıkça fiyatta artmaktadır. Daha uygun fiyatlı öğleden sonra eğitimleri £160 ‘dan başlamakta.

Web : www.francesking.com​


Yukarıda oluşturduğum Londra’daki en iyi dil okulları listesindeki okulların Regent’s University Language Center hariç diğer 3 tanesi, Londra’ya ilk gidişimden önce yaptığım ön araştırma listesindeydi. The London School of English’i beğenmeme rağmen bütçem elvermediği için listemdeki diğer bir okul olan Excel English’e karar kılmıştım. Seçtiğim okulun da akreditasyonları çok iyi olmasına rağmen bazı sebeplerden dolayı çok memnun kalmamıştım. Excel English hakkındaki yorumlarımı Dil Okulu Seçimimi Nasıl Yaptım? yazımda bulabilirsiniz.

Londra’daki en iyi dil okulları listemdeki dil eğitim kurslarına ek olarak önerebileceğim diğer bir okul Callan School. Ancak bu okul Londra’daki merkezini 2015 yılında kapatmış ve eğitimlerini artık online olarak vermeye başlamış. Eğer gramere dayalı eğitim uygulayan okullarda İngilizceniz yeterince hızlı ilerlemiyorsa Callan metodunu İngilizcenize destek amaçlı inceleyip, ücretsiz deneme dersini Callan Online ‘dan alabilirsiniz.

Callan metoduna dayalı dersleri örgün eğitimle  almak isterseniz bu durumda Find a Callan School bağlantısından Callan’dan akreditasyon almış Londra’daki okulları sorgulayabilirsiniz. Ancak bu okullar hakkında herhangi bir yorum yapamam, çünkü 2011 yılında Londra’ya gittiğimde Callan’ın kendi okulu açıktı ve ben bu okula gitmiştim.

Son olarak okul ve eğitim programı seçerken dikkat etmeniz gereken hususları özetlersem :

 • Dil okulunun sağlam akreditasyonlara sahip olmasına dikkat edin.
 • Eğer yaşınız 30 üstünde ise yaş sınırlaması olan 25+, 30+ kursları tercih edin. Bu sayede çok genç yaştaki öğrencilerle aynı sınıfta eğitim almazsınız.
 • İnternet üzerindeki gerek Türkçe gerek İngilizce forumlarda, Facebook sayfalarında seçeceğiniz okul hakkındaki yorumlara göz atın.
 • Haftalık alacağınız ders 20 saati geçmesin. Ne kadar çok İngilizce dersi alırsanız o kadar iyi İngilizce öğrenemiyorsunuz maalesef.
 • Ders dışında zengin içerikli sosyal programları olan okulları tercih edin. Eğer ilk defa Londra’ya gidiyorsanız bu sosyal programlar sayesinde Londra’yı, İngiliz kültürünü tanıyabilir, öğretmen ve diğer arkadaşlarınızla İngilizce pratik yapma fırsatını doğal ortamlarda yakalayabilirsiniz.
 • Aile yanı ve akşam yemeği dahil olan konaklamayı tercih etmenizi öneririm. Bu sayede aile üyeleriyle yemeklerde konuşma ve pratik yapma imkanınız olur.

2 YORUMLAR

 1. Yazınız çok açıklayıcı olmuş tesekkurler. intermediate İngilizceyi akıcı olarak kullanmak kaç ayı alıyor siz su anda aktif bir sekilde İngilizce konusabiliyor musunuz?

  • Yorumunuz için çok teşekkürler. Intermediate seviyede bir İngilizce’ye eğer temeliniz ve hevesiniz varsa 6 ay gibi bir sürede ulaşabilirsiniz Londra’da. Ama akıcı, ileri seviyede bir İngilizce’ye ulaşmak kişinin dile olan yeteneğine bağlı olarak 2 seneyi bulur benim tahminim. Ama bu sürede orada doğan birinin İngilizcesine ulaşmak çok zor. Bunun için çok uzun yıllar yaşamak, okumak ya da çalışmak gerekli bu ülkede.

Bir Cevap Yazın