Dil Okulu Seçimimi Nasıl Yaptım?

2
3843
Dil Okulu Seçimi

Dil Okulu Seçimine Dikkat

Londra’da yüzlerce dil okulu olduğunu söylesem abartmış sayılmam sanırım? Bazen tanınmış bir cadde de yürürken 15-20 metre ara ile farklı bir İngilizce dil okulu görmek  mümkün Londra’da. Peki bu kadar seçenek varken ben dil okulu seçimimi nasıl yaptım?

İnternette Bilgi Toplama

Londra’ya 2011 yılındaki ilk gidişimden önce belki pek çoğumuzun yaptığı gibi ben de İnternet üzerinden kapsamlı bir dil okulu arayışına gitmiştim. İstanbul’daki dil okulu acenteleri internet sayfalarında danışmanlığını yaptığı okullarının isimlerini ve şartlarını bulunduruyorlar. Bunların listesini alıp internet üzerinden okulların web sayfalarına baktım. Beğendiklerimi ayrı bir liste haline getirip İstanbul’da birkaç yurtdışı danışmanlık firması dolaşarak hem onların önerdiği hem de benim listemdeki dil okulları hakkında bilgi aldım. Seçim yaparken en başta okulun sahip olduğu iki önemli kritere dikkat ettim :

  1. British Council onayı
  2. Quality English akreditasyonuna sahip olması

Birinci kriter pek çok okulda olması gereken bir özellik zaten, eğer yoksa İngiltere vizesi almanız mümkün değil. İkinci kriter ise sadece yüksek standartlara sahip okullara verilen bir kalite belgesi. Londra’da buna sahip 10 tane dil okulu var şu anda. Bu okullar diğerlerine göre fiyat olarak biraz daha pahalı oluyorlar, ancak ben kalite olarak üst düzey bir seçim yapmak istediğim için gideceğim okulun mutlaka Quality English onayına sahip olmasına dikkat ettim.

Karar Verme

Yaptığım bütün araştırmalar sonucunda fiyatı nispeten daha ucuz ancak yeri Londra merkeze biraz uzak olan Excel English‘i tercih ettim. Listemdeki diğer okullar Frances King School, Wimbledon School ve The London School of English‘di.

Bu okulu tercih etmemin sebeplerini; Quality English akreditasyonuna sahip olması, fiyatının daha makul bir seviyede olması, hakkında okuduğum olumlu yorumlar ve okul binasının yeşillikler içinde bir parkın yakınında olması olarak sayabilirim. Kendimce iyi bir seçim yaptığımı düşünüyordum. Çünkü her türlü araştırmayı yapmıştım ve kalite olarak üst seviyede bir okul seçmiştim.

Altı aylık öğrenci vizesi almıştım ancak okula 8 haftalık kayıt yaptırmıştım. Bunun en büyük sebebi, eğer okuldan memnun kalmazsam başka bir okula geçiş yapma imkanımın olmasını istememdi.

Okul Başlangıcı

Okulun yeri beklediğim gibi mükemmeldi. Derslikleri, laboratuvar olanakları da yeterliydi. İlk iki hafta gelen İngiliz öğretmenden de memnun kalmıştım. Ancak öğretmenler dönem sonu geldiğinde ve kur atlaması yaptığında değişebiliyordu. Birkaç hafta sonra öğretmen değişti ve yerine gelen öğretmende iyi olmasına rağmen kısa bir süre kalıp bizim sınıftan ayrıldı. Daha sonra gelen öğretmen yalnızca kitap ağırlıklı bir eğitime odaklı gidiyordu ve bu durum beni rahatsız etmişti.

İlk başlarda aldığım eğitim İstanbul’daki İngilizce kurslarında verilen eğitimden bir nebze iyi de olsa, dil öğretim yöntemi aşağı yukarı aynı idi. Bir textbook takip ediliyor, öğretmen konuyu anlatıyor ve daha sonra çeşitli aktivitelerle sınıf arkadaşlarınızla konuşmamız sağlanıyordu. Sınıfta konuştuklarınız özellikle Japon ve Çinli ise pek verimli bir çalışma gerçekleştiremiyordunuz. Çünkü hem telafuzları anlaşılabilir değildi hem de bir Avrupa ülkesinden gelen İspanyol, İtalyan öğrenciler gibi konuşkan ve dışa dönük insanlar değillerdi.

Değişiklik Arayışı

Aradan 4 hafta geçmesine rağmen İngilizcemin beklediğim gibi geliştiğini hissedemiyordum. Bunun üzerine bir şeyler yapmaya karar verdim, aksi takdirde bu kadar harcadığım zaman ve para boşa gidecekti.

İlk olarak yönetimle konuşarak başka bir öğretmen istediğimi söyledim, önce değiştirmek istemediler, ancak acenteme şikayet edeceğimi söyleyince geri adım attılar.

Yanında kaldığım aile, daha önce kendileri ile kalan İspanyol bir öğrencinin Callan isimli bir okula gittiğinden ve memnun olduğundan bahsetmişti. Ben de internet üzerinden okul hakkında bilgi aldıktan sonra gidip bir görüşmeye karar verdim. Görüşmeden sonra ücretsiz deneme derslerine katıldım. İngilizce öğretiminde şimdiye kadar gördüğüm klasik gramer öğretim metodundan farklı bir öğretim metodu uyguluyorlardı. Öğretmen her derste farklı kelimeler öğretiyor, bir önceki derste öğrendikleriniz tekrar ediliyor, sınıf içinde sürekli sorular sorulup cevap vermeniz isteniyor ve telafuz hatalarınız anında düzeltiliyordu. Bu yöntem bana alışılmışın dışında denemeye değer geldi.

Okul ve Yöntem Değişikliği

Excel English‘de 8 haftamı tamamladıktan sonra Callan School‘a kaydımı yaptırdım ve hafta içi her gün buraya gitmeye başladım.

Okul dışında kalan zamanlarımda çeşitli aktivite ve gezilere katılıyor, mümkün olduğu kadar ana dili İngilizce olan insanlarla tanışmaya ve onlarla konuşmaya çalışıyordum. Callan okulu, Oxford Caddesi üzerindeki bir binada pek çok öğrenciye sahip bir okuldu. Aynı metodu kullanan farklı pek çok okul mevcut Londra’da. Ben Oxford Caddesi üzerindeki ve bu metodu bulan kişinin ana sahibi olan merkeze kayıt yaptırmıştım. Görünüş olarak bir liseyi andırıyordu ve çok fazla öğrencisi vardı.

Eğer sizde benim gibi gramer tabanlı dil öğretim yöntemlerinden sıkılırsanız Callan yöntemini deneyebilirsiniz. Ders almak için illa Londra’ya da gitmenize gerek yok, CallanOnline üzerinden de özel ders alma imkanı sağlıyor okul size.

Londra’daki Oxford Caddesindeki okulu ise Londra’nın öğrenciler için çok pahalı bir şehir olması ve öğrencilerin bu şehre gelmesinin azalması sebebi ile 2015 yılında maalesef kapanmış. Ama yukarıda yazdığım gibi Callan İngilizce öğretim metodunu uygulayan bir çok okul Londra’da mevcut ve ayrıca CallanOnline üzerinden orijinal eğitimleri alabilmek mümkün.

Callan Okulu
Callan School’un Oxford Caddesi üzerindeki girişi idi.

Son Söz

Sonuç olarak Londra’ya ilk kez gittiğimde, 2 farklı okul deneyerek ve okul dışındaki zamanlarda çok fazla İngilizce pratik yapmaya çalışarak Türkiye’ye geri döndüm. Klasik dil öğrenimi yapan okullar ne kadar kaliteli olursa olsun sınıftaki dersleri size %10-20 civarında bir katkı sağlıyor.

Callan sisteminin ise öğrenciler üzerinde daha hızlı bir öğretme potansiyeli olduğunu söyleyebilirim. Bence en doğru öğrenme şekli, sizi öğrenme yolunda en iyi hissettiren metottur.  Eğer siz gramer ağırlıklı bir okulda daha iyi öğrendiğinizi  düşünürseniz böyle bir okul tercih edin ya da konuşma ağırlıklı bir okulda öğrenim size iyi gelirse Callan‘ı deneyin. Diğer taraftan okulla beraber dili serbestçe kullanabileceğiniz fırsatları kaçırmayın. Bunlar kaldığınız evdeki aile üyeleri ile konuşmak, meetup grup aktivitelerine katılıp Londra’da yeni insanlarla tanışarak pratik yapmak ya da günde birkaç saat yarım günlük bir işte çalışmak gibi yöntemler olabilir.

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın